Fábri Zoltán 100 Gyűjteményes kiadás I.

Ötlemezes díszdoboz extra tartalmakkal. A rendező születésének 100. évfordulója alkalmából megjelenő Fábri Zoltán életmű-sorozat első kollekciója az 1955-61 között készült filmek kiemelkedő darabjait tartalmazza teljeskörűen restaurált változatban: Körhinta, Hannibál tanár úr, Édes Anna, Két félidő a pokolban.

Lemezek: 

1. Körhinta (1955) 
2. Hannibál tanár úr (1956) 
3. Édes Anna (1958) 
4. Két félidő a pokolban (1961)
5. Extrák

1. lemez: Körhinta (Merry-Go-Round) – fekete-fehér magyar dráma – Fábri Zoltán, 1955

„Íme a nagydíjas film, az én nagydíjasom… Fábri Zoltán csodálatos filmjének a hősnője érdemelte volna a legjobb női alakítás díját… azzal, ahogy táncolt, nevetett és sírt, frissességével, tisztaságával, spontaneitásával…” – írta az 1956-os cannes-i fesztiválon François Truffaut, az újhullám későbbi vezéralakja, és saját, képzeletbeli Arany Pálmáját a Körhintának ítélte. A magyar filmművészet szimbólumává vált alkotás egy Sarkadi Imre-elbeszélés alapján készült. A Nagy Imre kormány idején játszódó történetben a téeszesítés csak keret ahhoz, hogy a rendező egy falusi Rómeó és Julia-történetben ábrázolhassa mindazt, amit szabadságról, boldogsághoz való jogról, évszázados hagyományokról és emberi kiszolgáltatottságról el akart mondani.

Gyártó: Magyar Filmgyártó ÁV, Rendező: Fábri Zoltán, Író: Sarkadi Imre, Forgatókönyvíró: Fábri Zoltán, Nádasy László, Szereplők: Törőcsik Mari, Soós Imre, Szirtes Ádám, Barsi Béla, Kiss Manyi, Operatőr: Hegyi Barnabás, Zene: Ránki György, Hangmérnök: Pintér György, Díszlet: Fábri Zoltán, Jelmez: Kölcsey Alice, Vágó: Szécsényi Ferencné, Fotó: Schandl Teréz, Plakátterv: Köpeczi Bócz István

Nyelv: magyar
Hang: 2.0
Szín: fekete-fehér
Felirat: angol, francia, akadálymentesített magyar
Képarány: 1:1.33
Játékidő: 90’






2. lemez: Hannibál tanár úr – Professor Hannibal – fekete-fehér magyar dráma – Fábri Zoltán, 1956 

A magyar filmklasszika e kiemelkedő darabját 1956. október 18-án mutatták be, kísérőfilmje a Rajk-temetés volt, amely megtalálható a lemez extrái között. A forradalom elsöpörte a filmet. 1957 augusztusában viszont már azzal a jelszóval forgalmazták: „Kiáltás minden idők fasizmusa ellen.” Nyúl Béla, a jelentéktelen, négygyerekes latintanár sorsának ábrázolásához Fábri az Ébredő magyarság prefasiszta mozgalmát ürügyül használta arra, hogy a Rákosi-korszak koncepciós pereiről, módszereiről szóljon. Filmje az egyik első, vizuális nyelvében is modern filmparabola, amely hihetetlen érzékenységgel ábrázolta, mennyire manipulálható a tömegek hangulata.

Gyártó: Magyar Filmgyártó Vállalat, Rendező: Fábri Zoltán, Író: Móra Ferenc, Forgatókönyvíró: Fábri Zoltán, Szász Péter, Gyenes István Szereplők/Cast Szabó Ernő, Kiss Manyi, Makláry Zoltán, Apor Noémi, Greguss Zoltán, Bessenyei Ferenc, Operatőr: Szécsényi Ferenc, Zene: Tamássy Zdenkó, Hangmérnök: Pintér György, Díszlet: Ambrózy Iván, Jelmez: Nagyajtay Teréz, Vágó: Szécsényi Ferencné, Fotó: Inkey Tibor, Plakátterv: Köpeczi Bócz István

Nyelv: magyar
Hang: 2.0
Szín: fekete-fehér
Felirat: angol, akadálymentesített magyar
Képarány: 1:1:33
Játékidő: 88'




3. lemez: Édes Anna (Anna) – fekete-fehér magyar filmdráma – Fábri Zoltán, 1958

„Attól a perctől kezdve, hogy Anna fölbukkan a történetben, a néző mindent az ő szemével lát… A célom ezzel az volt, hogy vele együtt élje át ezt a bonyolult lélektani folyamatot: a szívet szorító magány, a szüntelen megalázás, a fellobbanó szerelem, a hirtelen extázis, a szerelmi bánat, az elhagyatottság, a teljes kifosztottság és a végső exaltáció
lelkiállapotait.” (Fábri Zoltán) 

Édes Annát az első világháború befejezését követően Víziékhez, új gazdáihoz kényszerítik. Múltját megtagadva, szerelmében megalázva, szörnyű lázadásban, egy elborult pillanatban gazdáinak gyilkosa lesz.
Gyártó: Hunnia Filmstúdió, Rendező: Fábri Zoltán, Író: Kosztolányi Dezső, Forgatókönyvíró: Bacsó Péter, Fábri Zoltán, Szereplők: Törőcsik Mari, Kovács Károly, Mezey Mária, Fülöp Zsigmond, Barsi Béla, Makláry Zoltán, Operatőr: Szécsényi Ferenc, Zene: Ránki György, Hangmérnök: Kemenes Frigyes, Díszlet: Fábri Zoltán, Jelmez: Lázár Zsazsa, Vágó: Szécsényi Ferencné, Fotó: Inkey Tibor, Plakátterv: Köpeczi Bócz István

Nyelv: magyar
Hang: 2.0
Szín: fekete-fehér
Felirat: angol, akadálymentesített magyar
Képarány: 1:1.33
Játékidő: 84’




4. lemez: Két félidő a pokolban (Two Half-Time in Hell) – fekete-fehér magyar filmdráma – Fábri Zoltán, 1961

„Ahogy Dió az első, felé nyújtott extra sajt és a labda között megrebbenti kezét, és nem a falat, hanem a labda után kap… ahogy a futballmeccs szokásos látványa, drukkja élet-halálharccá, groteszk haláltánccá magasodik, az elfeledhetetlen.” (Bóka László, Filmvilág, 1961)

A témát Bacsó Péter megtörtént eseményekből merítette. Ukrajnában a második világháború alatt a német hadvezetés Hitler születésnapját focimeccsel kívánja ünnepelni. Mérkőzzön meg a magyar munkaszolgálatos század tagjaiból  verbuvált focicsapat a német katonák gárdájával. A válogatott focilegenda Ónodi II (Dió) vezényletével a magyar fogolycsapat megveri németeket, akik a zendüléstől tartva sorra lövik a győztes magyar csapattagokat.
Gyártó: Hunnia Filmstúdió, Rendező: Fábri Zoltán, Forgatókönyvíró: Bacsó Péter, Fábri Zoltán, Szereplők: Sinkovits Imre, Garas Dezső, Márkus László, Molnár Tibor, Koltai János, Görbe János, Horváth József, Benkő Gyula, Apor Noémi, Operatőr: Szécsényi Ferenc, Zene: Farkas Ferenc, Hangmérnök: Pintér György, Díszlet: Fábri Zoltán, Vágó: Szécsényi Ferencné, Fotó: Inkey Tibor

Nyelv: magyar
Hang: 2.0
Szín: fekete-fehér
Felirat: angol, akadálymentesített magyar
Képarány: 1:1.33
Játékidő: 120’







5. lemez: Extrák

A kilenc korabeli és frissen forgatott extra beavat a filmek készülésének, fogadtatásának és restaurálásának műhelytitkaiba.
Körhinta próbafelvételek (1955)
Békekölcsön – Magyar Filmhíradó 1955/39/6
Hannibál tanár úr próbafelvételek (1956)
Hannibál tanár úr előzetes (1956) 
Rajk László és társai temetése – MFH 1956/41/9
Édes Anna próbafelvételek (1958)
A Filmarchívum és a Filmlabor kulisszái mögött. A Körhinta restaurálása (2017)
„Repülünk, Mari!” – Szabó István Fábri Zoltánról (2017)
Hősök voltak – Csukás Sándor operatőr Fábri Zoltánról és Szécsényi Ferencről (2017) 
Kétnyelvű kísérőfüzet:
Részlet az életművet áttekintő kísérőfüzetből: 

„Ha csak egy mód van rá, annak érdekében próbálok filmeket csinálni, hogy az ember emberhez nem méltó megaláztatása, kiszolgáltatottsága ellen emeljek szót. Nem mintha olyan illúzióim lennének, hogy egy filmmel, vagy akár filmek százaival is ez megakadályozható volna, mindössze egy belső etikai parancs követelésére, eszméltetés, vagy elgondolkoztatás céljából, hiszen az emberben úgyis megvan a hajlam arra, hogy gyávasága, kishitűsége, félelmei és belénevelt előítéletei miatt még akkor se vállalja saját életét, szabadabb lehetőségeit, amikor élhetne vele.” (Fábri Zoltán: Hevenyészett önvallomás, Új Írás, 1991. május 8.)

Kiadja és forgalmazza a Magyar Nemzeti Filmalap – Filmarchívum Igazgatóság, 2017
Felelős kiadó: Ráduly György – Kiadványszerkesztő: Fazekas Eszter