Valahol Európában

Kétlemezes kiadvány extra tartalmakkal és kísérőfüzettel. Fekete-fehér magyar filmdráma – Radványi Géza, 1947. Különleges extrák és egészestés portréfilm idézi fel Radványi Géza teljes pályáját – Bepillanthatunk a film restaurálásának műhelytitkaiba – A Török Ferenccel készült interjúból kiderül, hogy az 1945 rendezője miért ezt tartja az egyik legnagyobb jelentőségű magyar filmnek.

1. lemez: a teljeskörűen restaurált film
A filmet Sztehlo Gábor evangélikus lelkész története ihlette, aki a háború alatt és után gyermekek ezreinek életét mentette meg, létrehozva Gaudiopolist, a gyermekköztársaságot. A második világháború végén árva, éhező gyerekek kóborolnak bandákba verődve Európa országútjain. Lopnak, fosztogatnak, mígnem egy romos várban megtalálják Simon karmestert. A bölcs öreg gondoskodó szeretettel bánik velük, együtt védik meg a várat az ellenük uszított falubeliekkel szemben és kivívják, hogy a sok hajléktalan gyerek újra otthonra leljen.

Gyártó: Mafirt, Radványi Produkció, rendező Radványi Géza, forgatókönyvíró: Radványi Géza, Balázs Béla, Fejér Judit, szereplők: Horváth Laci, Somlay Artúr, Gábor Miklós, Bánki Zsuzsa, Bárdy György, Rozsos István, Harkányi Endre, operatőr: Hegyi Barnabás, zene: Buday Dénes, hangmérnök: Rónay Gyula, díszlet: Pán József, Benda Miklós, vágó: Máriássy Félix, gyártásvezető: Szirtes László, fotó: Csépány Sándor

Nyelv: magyar
Hang: 2.0
Szín: fekete-fehér
Felirat: angol, akadálymentesített magyar
Képarány: 4:3 (1:1.33)
Játékidő: 100'

2. lemez: extra tartalmak
Történetek a magyar filmről 3: Radványi Géza (1982) rendező: Nádasy László, 85’
Elhagyott gyermekek, 1945, rendező: Kertész Pál, 7’
Török Ferenc a Valahol Európában című filmről, 10’, 2017
A Filmarchívum és a Filmlabor kulisszái mögött – A Valahol Európában restaurálása, 13’, 2017

Kiadja és forgalmazza a Magyar Nemzeti Filmarchívum, 2017
Felelős kiadó: Ráduly György – Kiadványszerkesztő: Fazekas Eszter

Részlet az egész életművet áttekintő kísérőfüzetből:

1945-ben felkérik a magyar filmgyártás beindítására és a filmművészeti oktatás megszervezésére. Ezt Radványi úgy oldotta meg, hogy egy nagyon aktuális filmet csinált Európa legfőbb problémájáról. »Filmünket a névtelen gyermeknek ajánljuk, azoknak a gyerekeknek, akiknek ez volt a sorsuk a történelmi idők országútjain, valahol Európában, valahol, ahol a háború vihara végigsepert, országokon, tájakon, embereken, életeken.« Már a prológusból rádöbbenhetett 1948 újévének napján a Nemzeti Apolló, az Átrium vagy a Corvin mozi lelkes nézője, hogy nem felejteni, szórakoztatni akaró kommerszfilmet fog látni, mint addig általában, hanem egy kordokumentumot. A Valahol Európában az európai irodalom nagy témáját, a háború utáni életérzést vitte filmre. Rossellini-filmek, a Paisà vagy a Németország, nulla évben, A Róma, nyílt város címu filmek „ikertestvére”, a Valahol Európában könyörtelen humorral, új, merész stílusban szólt szétbombázott városról, elárvult, bandákba verődött, éhező-garázdálkodó gyerekekről, a háború utáni létezés abszurditásáról. Arról a világhangulatról, amelyet egyidejűleg határoztak meg a félelmek, a pusztulás, az újjáépítésbe vetett utópisztikus hit, a rettenetes szegénység és a tettvágy. Radványi olyan régi, tapasztalt munkatársak mellett, mint az operatőr Hegyi Barnabás, vagy a forgatókönyvíró-vágó Máriássy Félix, sok fiatal, tehetséges tanítványát mozgósította. Az 1947 augusztusában Cseszneken és Várgesztesen zajló forgatáson részt vett szinte az egész filmfőiskola, többek között Makk Károly, Bacsó Péter, Herskó János, Hildebrand István, Illés György és sokan mások. A film nagyrészt külsokben, természetes körülmények között forgott, egyetlen megépített, és a célnak megfelelően visszarombolt műtermi díszlete a várbelső volt, ahol Harkányi Endre klasszikus jelenete is zajlott: „Könyörgöm, akasszuk fel!” 

Török Ferenc ajánlója 


DVD-bemutató a CineFesten