CÉLOK
A Filmintézet az INKUBÁTOR PROGRAMOT azzal a céllal hozta létre, hogy első egész estés (min. 70 perces) filmként kis költségvetésű játék-, vagy dokumentumfilmek készüljenek. A program lehetőséget teremt a fiatal rendezők innovatív, kísérletező alkotói bemutatkozására, és kiemelt célja, hogy biztosítsa a magyar film műfaji sokszínűségét.
A Filmintézet célja továbbá, hogy az INKUBÁTOR PROGRAM résztvevői a Filmintézet támogatási rendszerét megismerjék, és megfelelő referencia szerzése révén a későbbi pályázatokban minél sikeresebben szerepeljenek.
A program keretében a Filmintézet a filmalkotások elkészítéséhez a pénzbeli támogatáson túl szakmai és gyakorlati segítséget nyújt. A pályázatok elbírálása gyorsabb, egyszerűsített eljárás mellett folyik.
Az előzsűri által kiválasztott tíz projekt először egy forgatókönyv-fejlesztési folyamatban vesz részt, melynek célja, hogy felkészültebb, kiforrottabb filmtervek versenyezzenek egymással. Az egyes pályázati szakaszok meghatározása egy feszesebb ütemtervet kíván a pályázóktól.
Az előzsűri a projektek forgatókönyv-fejlesztésre történő kiválasztásában vesz részt. A szakmai zsűri pedig a nyertes filmterveket választja ki.
A PROGRAMBAN RÉSZTVEVŐK SZÁMÁRA BIZTOSÍTOTT ELŐNYÖK:
- Jogi segítségnyújtás: a filmalkotás megvalósításához kapcsolódóan (a pályázat benyújtásához, a csatolandó szerződések és jogi nyilatkozatok elkészítéséhez, szerzői jogok tisztázásához stb.),
- Pályázati segítségnyújtás: a pályázati dokumentáció összeállításához
- Infrastruktúra: a Filmintézet infrastruktúrájának igénybevétele (pl. helyiséghasználat fejlesztési megbeszélésekre, az egyes alkotócsoportok egymással történő konzultációjára, vetítési lehetőség a Filmintézet Róna utcai vetítőtermében - N épület),
- Rendszeres konzultációk: A Filmintézet a nyertes projektek résztvevői számára a program egyes szakaszaihoz kapcsolódva szakmai konzultációkat és workshopokat tart (pl. forgatókönyv-fejlesztés, marketing koncepció készítés, forgalmazási kérdések),
- Szakmai felkészítés: a pályázók szakmai és gyakorlati felkészítése a szakmai zsűri döntéshozatalára szakmai mentori csapat, illetve dedikált workshopok által
- Kedvező feltételek:
- soron kívüli döntés a pályázati folyamat során
- kibővített jelentkezői kör,
- a program résztvevőit az adminisztrációs díj és a filmszakmai és pénzügyi ellenőri díj megfizetésének kötelezettsége nem terheli,
- a filmalkotás megvalósításában megfelelő referenciával rendelkező producerrel együtt olyan producer is részt vehet, aki állami felsőoktatási képzésben producer szakon diplomát szerzett.
A PROGRAM FOLYAMATÁNAK RÉSZLETES LEÍRÁSA
I. JELENTKEZÉS
A Filmintézet Inkubátor Programban az alábbi államilag elismert felsőoktatási képzésekben diplomát szerzett magyar vagy EGT állampolgárok vehetnek részt rendezőként:
- Színház- és Filmművészeti Egyetem - (mozgókép) rendező szak,
- Budapesti Metropolitan Egyetem – mozgóképművész szak
- Eötvös Lóránd Tudományegyetem – filmkészítő szakirány
- Moholy-Nagy Művészeti Egyetem – médiaművész szak
- Eszterházy Károly Főiskola (Eger) – mozgóképművész szak
A fenti felsőoktatási intézményekben diplomát szerzetteken túl a Filmintézet elfogadja a következő pályázók jelentkezését is:
(a) külföldi felsőoktatási intézményekben filmrendezői, filmkészítői, mozgóképművész és hasonló szakokon diplomát szerzett.
(b) a fenti felsőoktatási intézményekben, de egyéb szakokon diplomát szerzettek, amennyiben rendezői minőségükben rövidfilmjük egy nemzetközi filmfesztivál hivatalos (nemzetközi) versenyprogramjában szerepelt. A fesztivál részvételt a jelentkezőnek megfelelően igazolnia kell.
(c) olyan alkotók, akiknek rendezőként rövidfilmjük nemzetközi fesztivál hivatalos (nemzetközi) versenyprogramjában díjat nyert. A fesztivál-díjat a jelentkezőnek megfelelően igazolnia kell.
(d) olyan alkotók, akik Magyarországon országos sugárzású televízióban bemutatott televíziós film, vagy televíziós dokumentumfilm, vagy televíziós sorozat (vagy sorozat egyes epizódjai) rendezői voltak. A rendezői referenciát a jelentkezőnek megfelelően igazolnia kell.
Feltétel, hogy a jelentkező rendezőnek Magyarországon még nem került moziban bemutatásra egész estés (min. 70 perces) filmalkotása.
A Filmintézet mérlegelés alapján olyan alkotók, illetve hallgatók jelentkezését is elfogadhatja, akik a fenti képzéseken diplomát még nem szereztek, amennyiben az abszolutórium megszerzését a felsőoktatási intézmény igazolja.
Felhívjuk az Inkubátor Programra jelentkezők figyelmét, hogy a Filmintézet egyedi pályázati rendszerében nyújtott vizsga-és diplomafilmek támogatása továbbra is abban a támogatási formában történik.
A jelentkezéshez szükséges dokumentumok
· kitöltött jelentkezési lap
· más alkotó ötlete vagy adaptáció esetén a megfilmesítési jog megszerzésére vonatkozó opciós szerződés vagy felhasználási szerződés másolata. Az opciós vagy felhasználási szerződésekben kiköthető, hogy a hatálybalépés feltétele a pozitív támogatói döntés.
· a jelentkező (az elkészülő filmalkotás rendezője) által írt saját vagy más forgatókönyvíró által megírt szinopszis (1-2 oldal), és treatment (5-10 oldal terjedelemben) · amennyiben a jelentkezőnek már készült rövidfilmje, annak online, akár jelszóval védett elérhetősége (link)
· a jelentkező diplomájának másolata, vagy az abszolutórium megszerzésének igazolása,
· az esetleges fesztivál részvétel vagy díj igazolása,
· televíziós film, vagy televíziós dokumentumfilm, vagy sorozat sugárzásának igazolása, amennyiben ilyen rendezői minőségben jelentkezik
· nyilatkozat (aláírva és beszkennelve) az Inkubátor Programban való részvételre vonatkozó kötelezettségvállalásról
A jelentkezés módja
Pályázni online lehet – személyesen vagy postán beküldött pályázati anyagot nem fogadunk el. A jelentkezéshez szükséges adatok és dokumentumok feltölthetők a következő oldalon: http://nfi.hu/hu/palyazatok/inkubator-program-2020-jelentkezesi-lap
A jelentkezés határideje:
2020.09.30. éjfél.
II. ELŐVÁLOGATÁS
A jelentkezők által benyújtott dokumentumok alapján az előzsűri kiválasztja azt a legfeljebb 10 rendezőt, akik lehetőséget kapnak filmtervük forgatókönyvének fejlesztésére.
A forgatókönyv fejlesztésben részt vevő filmtervek kiválasztásának határideje: 2020.11.10
Az Inkubátor Program idei pályázatára számos nagyszerű pályázat érkezett be és az elbírálás hosszabb időt vesz igénybe. Emiatt a kihirdetés időpontját 2020. november 3-ról 2020. november 10-ére halasztjuk.
Az előválogatón kiválasztott alkotókat a Filmintézet e-mailben értesíti és nevüket honlapján közzéteszi.
III. FORGATÓKÖNYV-FEJLESZTÉSI SZAKASZ
A Filmintézet a forgatókönyv-fejlesztéshez 2.000.000,-Ft összegű vissza nem térítendő támogatást nyújt, támogatási rendszerén belül, pályázat keretében.
A pályázatot a jelentkező (rendező) nyújthatja be, illetve olyan jogi személy is, amelyben a jelentkező tulajdoni részesedéssel rendelkezik, illetve amely jogi személlyel a jelentkező munkaviszonyban, illetve egyéb munkavégzésre irányuló jogviszonyban áll. Támogatási szerződés csak jogi személlyel köthető.
A forgatókönyv-fejlesztési pályázat beadási határideje (online benyújtása): 2020.12.31. éjfél.
A határidő jogvesztő, elmulasztása esetén igazolás és/vagy méltányossági kérelem benyújtására nincs lehetőség.
Pályázati dokumentáció:
- a szinopszis és treatment legutolsó változata, figyelembe véve a formai követelményeket (a pályázó és a forgatókönyvíró aláírásával ellátva);
- online regisztrációs adatlap (online kitöltést követően a pályázó és a forgatókönyv aláírásával ellátva papíron is benyújtandó); amennyiben a pályázó jogi személy, vagy egyéb szervezet, a pályázó vezető tisztségviselőjének/tisztségviselőinek, képviselőjének közjegyző által készített aláírási címpéldányának vagy ügyvéd által ellenjegyzett aláírás-mintájának másolata (a pályázó aláírásával ellátva);
- magánszemély esetén személyi igazolvány és lakcímkártya másolata (a pályázó aláírásával ellátva);
- komplex pályázati nyilatkozat (letölthető a Filmintézet honlapjáról);
- a mozgóképszakmai hatóság által a pályázó szervezet vagy személy nyilvántartásba vételéről (filmirodai regisztrációról) hozott jogerős határozat másolata (pályázó aláírásával ellátva);
- forgatókönyv/filmterv-fejlesztési költségvetés és finanszírozási terv (a pályázó aláírásával ellátva);
- a forgatókönyv, szinopszis felhasználási jogaira vonatkozó, ezeket hitelt érdemlően igazoló eredeti dokumentumok;
- a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatalánál / Filmjusnál vezetett önkéntes műnyilvántartásba vételről szóló igazolás.
- CD melléklet a teljes pályázati dokumentációval
A Filmintézet Támogatási Szabályzatától eltérően a támogatási szerződést olyan jogi személlyel kötheti meg, amelyben a pályázó természetes személy tulajdoni részesedéssel rendelkezik, vagy amely jogi személlyel a pályázó egyéb munkavégzésre irányuló jogviszonyban áll. A forgatókönyvek fejlesztése legalább két szakaszban történik.
Az Inkubátor Pitch Fórumra elkészülő forgatókönyvek leadási határideje: 2021.04.30
A forgatókönyvírás során a résztvevőknek a Filmintézet forgatókönyv-fejlesztő csapata rendszeres (havonta legalább egy) konzultációs lehetőséget biztosít.
IV. INKUBÁTOR PITCH FÓRUM
A forgatókönyv-fejlesztésben részt vett alkotók (rendező, forgatókönyvíró) Pitch Fórumra történő felkészítéséről a Filmintézet gondoskodik. Az alkotók meghívott szakmai közönség és a Pitch Fórum szakmai zsűrije előtt mutatják be filmtervüket.
A Pitch Fórum várható időpontja: 2021.05.27
A legfeljebb 5 nyertes projekt kiválasztása a Pitch Fórumon történik az alábbiak szerint:
- a Pitch Fórumra meghívott szakmai közönség 1 projektet választ ki,
- a szakmai zsűri 4 projektet választ ki.
A filmgyártási szakaszba nem jutó projektek – a Filmszakmai Döntőbizottság erre vonatkozó ajánlása esetén – pályázatot nyújthatnak be médiaszolgáltatásban bemutatandó filmek támogatására a Filmintézethez, mely támogatásról a Filmintézet Televíziós Döntőbizottsága határoz.
V. FILMGYÁRTÁSI SZAKASZ
A filmgyártási támogatás odaítélésének a feltétele, hogy a filmalkotások végleges forgatókönyveit a Filmszakmai Döntőbizottság elfogadja.
A nyertes projektek filmenként filmgyártási pályázatot nyújtanak be alacsony költségvetésű (low budget) film elkészítéséhez. A dokumentumfilmek esetében a pályázó nem köteles projekttársaság létrehozatalára, játékfilmek esetén, a pályázó kérelmére a Filmszakmai Döntőbizottság a támogatásról szóló döntésében méltánylást érdemlő esetben mentesítheti a pályázót a projekttársaság létrehozatalának kötelezettsége alól.
A vissza nem térítendő támogatás mértéke a következő:
játékfilm elkészítésére | 100.000.000 Ft |
dokumentumfilm elkészítésére | 30.000.000 Ft |
A Filmintézet a támogatási szerződésben az egyes támogatási részletek kifizetésének ütemezését a filmalkotás egyedi sajátosságaihoz képest állapítja meg.
A költségvetés kidolgozásánál és a finanszírozás összeállításánál a program résztvevői kötelesek a 30%-os közvetett támogatást figyelembe venni.
A filmgyártási szerződés megkötéséhez forgalmazási szerződés megléte nem szükséges. A Filmintézet által felkért marketing szakemberek konzultációt tartanak az alkotók részvételével a film marketing koncepciójának elkészítéséről a gyártási folyamat során. A konzultációkon való részvétel kötelező.
A kedvezményezettnek lehetősége lesz koprodukciós partner bevonására legkésőbb az első forgatási napig. A koprodukciós hozzájárulások együttes értéke nem haladhatja meg a filmalkotás teljes költségvetésének 20%-át. A kedvezményezett a tervezett koprodukciós beszállásokról köteles egyeztetni a Filmintézettel. Eurimages támogatás igénybevétele esetén a koprodukciós hozzájárulások együttes értéke a filmalkotás teljes költségvetésének 30%-ig terjedhet (a finanszírozásba ebben az esetben az Eurimages támogatás összege is beleszámítandó).
Az elkészült filmalkotások elfogadásáról szóló döntésében a Filmszakmai Döntőbizottság meghatározhatja, hogy a filmszínházi bemutató helyett a filmalkotás első bemutatására lineáris vagy lekérhető médiaszolgáltatásban kerüljön sor.
ZÁRÓ RENDELKEZÉSEK
A Filmintézet Inkubátor Program keretében benyújtott pályázatokra, valamint azok alapján nyújtott támogatásra, az elszámolható költségek körére és a támogatási intenzitásra egyebekben a Filmintézet Támogatási Szabályzata és a mozgóképről szóló 2004. évi II. törvény rendelkezései alkalmazandók.
A jelentkezők az előválogatással kapcsolatban bővebb felvilágosítást az inkubator@nfi.hu email címen kérhetnek.
A forgatókönyv fejlesztési és filmgyártási pályázatokkal kapcsolatban bővebb felvilágosítást a hommer.tunde@nfi.hu email címen kérhetnek.