„Szeretlek, rendes vagyok, csak éppen közeledek hozzád”
Október 18-án a budapesti Művész Moziban közönségtalálkozót szerveztek, a rendező, Nagy Zoltán mellett jelen volt a YELON-chat két vezető pszichológusa is, Varga Aida és Könyves Krisztina. Velük beszélgetett Kolozsi László filmes újságíró, akivel arra keresték a választ, mennyire gyakori az a fajta visszaélés, mit lehet tenni ellene, és hova fordulhat az, aki úgy érzi érintett.
Nagy Zoltán és csapata több vallomást tanulmányozott, iratokba tekintett be, és interjúkat készített szakértőkkel, pszichológussal, kriminológussal és nyomozati bírókkal, hogy megértse, hogy működik a szexuális visszaélés. Ahogy ő fogalmazott „több száz igaz történeten alapul ez a film.”
„A Yelon felkeresése során nagyon sokan jöttek rá, hogy anno, ami velük történt, az nem volt oké” – fogalmazott Varga Aida a beszélgetés elején. A Yelon munkatársai egyébként már óvodás korban elkezdik tanítani a gyerekeknek és a szülőknek, hogy értessék meg a gyerekekkel a „bugyi szabályt”, melynek lényege, hogy ami a bugyiban van, az tabu, oda csak apu és anyu, a doktornéni és a doktorbácsi nyúlhat, de az engedélye nélkül senki nem érhet hozzá. „Nagyon fontos, hogy a gyerekeknek legyenek szavaik, ha valaki olyan helyen nyúl hozzájuk, ahol nem szabadna.” - részletezte a szakember.
Egy EU-kutatás szerint minden ötödik gyermeket ér szexuális abúzus 18 éves koráig. „Ma már ki merjük mondani, hogy valami nincs rendben, elindult egy folyamat. Most már a felnőtteket kellene edukálni, hogy felismerjék, hogy kellene a másik emberhez közeledni, vegyék észre, ha olyan helyen érnek valakihez, ami esetleg nem jó” - fejtette ki a beszélgetés egy pontján Varga Aida. Fontos azt is tisztázni, hogy nem csak nők az áldozatok, családon belüli és kívüli erőszak eseteiben mindkét nem érintett. „A konszenzus nagyon fontos, aki visszaél a hatalmi helyzetével, legyen akár nő akár férfi, az bűnt követ el.” – tette hozzá.
A Yelon a Hintalovon Gyermekjogi Alapítvány programja, melynek keretében szexedukációval foglalkozó weboldal, mobilapplikáció és chatszolgáltatás, ami 10–18 évesek számára kínál hiteles, az életkornak megfelelő információkat testkép, szerelem, kapcsolatok és szexualitás terén. A Yelon-chaten a kamaszok név nélkül beszélgethetnek szakemberekkel.
A félistenek sem szentek
A tapasztalatok szerint a hatalmukkal vagy pozíciójukkal visszaélő pedagógusok nagyon tiszteletreméltó figurák a gyerekek számára, pont ezért van akkora súlya annak, amit tesznek. A diákok félistennek tekintik őket, és nem változik meg azzal, hogy megtörtént az eset. „A pannonhalmi eset kapcsán például az áldozatok úgy nyilatkoznak, hogy szeretik, és sokat adott nekik az Atya” - fogalmazott a Yelon szakembere. De hasonló a helyzet Michael Jacksonnal, akinek áldozatai is végig védték az énekest. Ugyanis sok esetben egy szeretetkapcsolat társul a viszonyhoz, pont ettől lesz olyan nehéz a gyerekek számára.
A hatalmukkal visszaélők heteroszexuális felnőttek, mindössze 1-3 százalék a valós pedofilok aránya az abuzálók közt. Leginkább azért választják a gyerekeket, mert ott a legkisebb ellenállás és könnyű őket összezavarni. „Szeretlek, rendes vagyok, segítek neked, csak éppen közeledek hozzád” - mesélte Könyves Krisztina a tapasztalatikat, és hozzátette: „a gyerek védi a bántalmazó felet, kötődik hozzá. Ezért amit a Yelon tud tenni az az, hogy ott vagyunk vele, meghallgatjuk, és támogatjuk.” - tette hozzá.
Nagyon fontos kérdés, hogy mit tehet az, aki ilyen esettel találkozik a környezetében. Első dolgunk vélhetően a hatóságok, iskola értesítése lenne, de a Yelon szakemberei szerint ez nem megfelelő. Nem azért, mert el kell tusolni az ügyeket, hanem egészen más okból. „Ha valaki a gyerek háta mögött kezd intézkedni, akkor ugyanazt csinálja, mint az abuzáló: elveszi a gyerek teste fölötti kontrollt.” A gyerekjogi központban kérhet segítséget, aki úgy érzi lépne, ott van pszichológus és jogász egyaránt. De ők is csak akkor tudnak segíteni, ha azt az áldozat kéri. Sajnos az ilyen esetek látenciája hatalmas,100 esetből 10 derül ki, és egy esetben indul eljárás mindössze.
A Szép csendben egyik fájó pontja, hogy az áldozat anyja nem hisz a lányának, bagatellizálja, félremagyarázza a történteket. Ez rávilágít arra, hogy mennyire szükséges, hogy legyen egy olyan felnőtt, akivel bizalmi viszonyban van a gyerek, akivel őszintén tud beszélni. Fontos megérteni mindenki számára, hogy a határ az, amit a gyerek annak vél. Ha neki sok, hogy valaki a hátához ér, akkor hiába ártatlan esetleg a gesztus, ezt nem lehet megtenni.
A két szakember arra is felhívta a figyelmet, hogy nem szabad elvárni, hogy egy gyerek meg tudja ítélni, mi helyes és mi nem az. Ez mindig a felnőtt dolga, és a gyerek sosem lehet hibás egy ilyen kapcsolat kialakulásában. A rajongás vagy plátói szerelem kialakulhat a diákokban, de a felnőtt felelőssége, hogy ezzel visszaél-e.
Hazudik?
A beszélgetés egy pontján felmerült a kérdés, mi van, ha az áldozat egyszerűen nem mond igazat. Fel lehet mérni, hogy igazat mond a gyerek, vagy ez olyan, mint a nyomozati munka, ki kell deríteni? – tette fel a kérdést Kolozsi László. „Nem. Mi azzal dolgozunk, amit a gyerek hoz, nem nyomozunk. Az számít, hogy mit érez a gyerek, és ha nem igaz, amit állít, akkor is az számít, hogy ezt mondja.” – magyarázta Varga Aida a közönségnek.
Hogyan tovább?
Fontos, hogy ha egy ilyen eset történik, akkor legyen külön-külön beszélgetés a tantestülettel, a gyerekkel és a szülőkkel. Nem csak a történtekről, hanem inkább érzékenyítés formájában a témáról, mert ebben még nagyon gyerekcipőben jár a társadalom. „Nem kell messzire menni, elég a bullyingra gondolni. Társadalmi probléma, hogy nem kommunikálunk. „- véli Könyves.
Ebben igyekszik segíteni Nagy Zoltán és a forgalmazó is, aki egy ’alternatív osztályfőnöki óra’ készítéséhez másfél órás beszélgetést rögzített gyerekvédelmi szakemberekkel: két pszichológus és egy kriminológus bevonásával. Ebből vágnak össze a Szép csendben premierjére egy 35 perces filmet, amit szeretnének eljuttatni az iskolákba, hogy osztályfőnöki óra keretében beszélgessenek a témáról a tanárok a diákokkal. Megítélésük szerint ez segítheti a pedagógusok munkáját is, akikre egyébként is nagy teher hárul a mindennapok során.
Zimre Zsuzsa