A Ruben Brandt, a gyűjtő az animációs nevezések között
Az Amerikai Filmakadémia által szerdán közzétett listán ott van többek között a Hotel Transylvania 3: Szörnyen rémes vakáció, A hihetetlen család 2., a Kutyák szigete, a Mirai - Lány a jövőből, a Ralph lezúzza a netet, a Gnómeó és Júlia 2, az Apróláb, a Pókember - Irány a Pókverzum, valamint a Tini Titánok: A film is.
A Filmakadémia közleménye szerint az animációs filmek kategóriájában nevezett - és az előírt feltételeket teljesítő - alkotások más kategóriák, köztük a legjobb film Oscar-díjára is jelölhetők.
Milorad Krstic szerb származású, Magyarországon élő festő, látványtervező, animációs művész akció-thrillere a James Bond-filmek hangulatát idézi. Főhőse egy művészetterápiával gyógyító pszichoterapeuta, akinek kedvenc festményei az életére törnek egy sor látomás formájában. Páciensei rábeszélik, hogy szerezze meg a műalkotásokat, mert ha a tulajdonában van az eredeti, akkor az nem támad a gazdájára. Ruben Brandt és csapata 13 festményt rabol el a világ legnagyobb múzeumaiból és magángyűjteményeiből, többek közt a Louvre, a Tate Gallery, az Uffizi, az Ermitázs és a Szépművészeti Múzeum gyűjteményéből.
A film, amely jó nemzetközi visszhangot kapott, a Magyar Nemzeti Filmalap támogatásával készült, zenéjét Cári Tibor szerezte, producere Miskolczi Péter, Roczkov Radmila, Roczkov Hermina és Kurdy-Fehér János. A Ruben Brandt, a gyűjtő világpremierje augusztusban volt a locarnói filmfesztiválon, a magyar mozikban november 15-től látható.
A The Hollywood Reporter című amerikai filmes portál az Oscar-díjra legesélyesebb animációs filmek között említi Krstic alkotását A hihetetlen család 2., a Kutyák szigete, a Ralph lezúzza a netet, valamint a Mirai - Lány a jövőből című egészestés animációk mellett. Az Oscar-jelöléseket 2019. január 22-én hozzák nyilvánosságra, a díjakat február 24-én adják át Los Angelesben.
A Ruben Brandt, a gyűjtő mellett három magyar rövidfilm is esélyes az Oscar-jelölésre: animációs rövidfilm kategóriában Andrasev Najda MOME Anim diplomafilmje, A nyalintás nesze, valamint Bucsi Réka Solar Walk című második kisfilmje, élőszereplős rövidfilm kategóriában pedig a Bronz Diák Oscar-díjat nyert Ostrom Kovács István rendezésében.