A Filmalap bemutatja: Fast Forward Program

A hazai filmgyártás versenyképességének fokozása érdekében indított Filmipari Képzési Program keretében a szakmai képzések támogatásán és a gyakornoki rendszer bevezetésén túl a Filmalap saját szervezésű, 17 filmes szakterületet érintő, ingyenes képzés sorozatot indít októbertől. Az első képzésre, melynek fókuszában a filmmarketing áll, pár nap alatt több mint kétszázan jelentkeztek.

Jelenleg Magyarországon a film az egyik legkeresettebb kulturális termék, a filmgyártás pedig az egyik legsikeresebb gazdasági ágazat. Az elmúlt években a Saul fia, a Testről és lélekről vagy legutóbb a Jupiter holdja nemcsak fesztiváldíjakat nyertek, hanem mozinézők millióinak közvetítették a magyar kultúrát szerte a világon. Mindeközben a legnagyobb nemzetközi sztárokat is Magyarországra csábító szuperprodukciók milliárdokkal járulnak hozzá az ország költségvetéséhez. Mindez a hazai filmes szakemberek kreativitásának és szakmai felkészültségének köszönhető – ez utóbbihoz folyamatos fejlesztés szükséges.  

Filmipari Képzési Program

A hazai filmgyártás versenyképességének fokozása érdekében 2016-ban a Filmalap elindította a Filmipari Képzési Programot, amelynek elsődleges céljai a piac diktálta helyzetekre való gyors reakció, a szakma számos területén tapasztalt munkaerőhiány megszüntetése, a szakemberek utánpótlásának biztosítása és a munkahelyteremtés. A program hosszú távon hozzájárul a filmszakmában rejlő gazdasági és kulturális lehetőségek hatékony kihasználásához.

A Filmalap kezdeményezésére az évtizedek óta sikeresen működő  angliai mintát átvéve 2016 júliusától minden, 10 millió Ft gyártási költségvetést túllépő, Magyarországon készülő produkció támogatja a hazai filmes szakemberek képzését. A hozzájárulásokból származó bevételt, ami éves szinten körülbelül 200 millió Ft, a Filmalap kifejezetten a filmszakmai képzések támogatására fordítja.

Filmszakmai képzések támogatása

A Filmipari Képzési Program első lépéseként a Filmalap 2016-ban a szakmai képzések támogatására írt ki pályázatot. Az eddig támogatott magas színvonalú és gyakorlatorientált képzéseken már összesen mintegy 200-an vettek illetve vesznek részt. Az egyes területek nemzetközileg is elismert szaktekintélyei közreműködésével szervezett képzések 7 intézményben 13 különböző területen – vágóasszisztens, felvételvezető, rendezőasszisztens, storyboard rajzoló, segédoperatőr, DIT technikus, naplóvezető, produkciós asszisztens, CGI rajzoló, utómunka koordinátor, produkciós koordinátor, VFX artist, produkciós könyvelő – indultak el.

6 képzés már befejeződött, ezeken összesen 85 – főként pályakezdő – fiatal végzett, akik a kurzusok során megszerzett gyakorlati tudással kezdhetik meg karrierjüket a filmszakmában.

Filmesgyakornok.hu

Az első támogatott képzésekkel párhuzamosan a Filmalap elindította a Filmesgyakornok.hu online platformot és adatbázist, melynek célja, hogy összekösse a gyakornoki lehetőséget kereső pályakezdőket és a gyakornokot kereső producereket, valamint segítse a fiatalok eligazodását a filmkészítés különböző területein. A Filmesgyakornok.hu-n keresztül már 74 pályakezdő filmes talált gyakornoki helyet, és ennek köszönhetően tapasztalatot szerezhetett 32 produkcióban, többek között Herendi Gábor Valami Amerika 3-jának, az Oscar-díjas Nemes Jeles László Sunset című filmjének vagy a Válótársak és az Aranyélet című népszerű sorozatok forgatásán. Jelenleg 251 regisztrált gyakornok közül választhatnak a producerek.

Képzési és Innovációs Igazgatóság

2017 nyarán, a Filmipari Képzési Program fejlesztéseként kezdte meg munkáját a Filmalap Képzési és Innovációs Igazgatósága.  

Az Igazgatóság feladatainak megtervezésében számos hazai és külföldi szakember vett részt, az általuk megjelölt fejlesztési területek:

  • rövid, célirányos képzések, workshopok és mentorprogramok a hiányszakmák területén, továbbá kreatív szakmai továbbképzések ·        
  • közönségnevelés és a magyar filmes tartalmak eljuttatása a fiatal generációkhoz
  • kutatás és fejlesztés

Fast Forward Program  

A Filmalap Képzési és Innovációs Igazgatósága októberben elindítja a Fast Forward Program-ot, mely elsősorban a magyar filmipar fenntarthatóságának megalapozását és a folyamatos szakmai fejlődés alapjainak megteremtését szolgálja. A program küldetése, hogy a hazai szakmai környezetből jelenleg hiányzó, rövid képzésekkel fejlessze a szakembereket és belépési lehetőséget nyújtson a filmszakma iránt érdeklődők számára.

Az újonnan induló képzéseken elsősorban nemzetközi szakemberek és oktatók adják át ismereteiket. A szakterületek és az előadók kiválasztására a nemzetközi filmgyártásban járatos, vezető producerekkel való egyeztetést követően került sor. Az első „pilot” tanév ingyenes előadásai olyan izgalmas filmszakmai területekre koncentrálnak, amelyek eddig nem vagy csak kevés hangsúllyal jelentek meg a hazai oktatásban.

 

A Fast Foward Program 2017 októbertől 2018 tavaszáig a tervek szerint 17 szakterületet érintő képzés sorozatot kínál az akciófilm rendezéstől, az utómunkán és a filmzeneszerzésen át egészen a filmmarketingig. A Filmalap célja, hogy az első év során a hazai filmeseknek minél több szakterületbe nyújthasson betekintést, melyek közül később – igény szerint – hosszabb és részletesebb képzések is következhessenek.

A 2017-2018-as képzések szélesebb körű nyitott előadásokból és projekt alapú, személyre szabott, intenzív műhelymunkákból állnak, melyek résztvevőit a szervezők az előzetesen beküldött projektek alapján választják ki. A hazai filmszakma szinergiáit kihasználva a workshopok jelentős részét szakmai partnerekkel (ELTE, MOME, Metropolitan stb.) együttműködve szervezi a Filmalap.

A Fast Foward Program első, „Filmpozicionálás, hatékony trailer- és posztergyártás” című workshopjára a meghirdetést követően két nap alatt beteltek a helyek.  

A Fast Forward Program különös hangsúlyt fektet a kutatásra, többek között a résztvevői visszajelzések rendszerezett gyűjtésére és elemzésére. A kutatás első eredményei alapján a Filmalap támogatással megvalósult 6 szakmai képzés résztvevőinek 75%-a volt nagyon elégedett az adott kurzussal, és közel ennyien be is kapcsolódtak a Filmesgyakornok.hu programba;  64%-nak egyáltalán nem volt korábbi filmes tapasztalata, így a Filmalap támogatással megvalósult képzésnek köszönhetően indult el filmes irányba.

A Fast Foward Program szervezője a Filmalap Képzési és Innovációs Igazgatóság

A Filmalap képzési és innovációs igazgatója Lányi Eszter oktatási és kulturális szakember, aki számos hazai és nemzetközi oktatási program életre hívója, tanácsadója és vezetője volt korábban. Hosszabb ideig élt és dolgozott Prágában és Stockholmban. 2007-2011 között Magyarország Tel Aviv-i Nagykövetségének kulturális szakdiplomatája volt, ahol két nagysikerű országos filmfesztivált és szakmai fórumot is szervezett. A kultúra és az oktatás találkozási pontjai és az innovatív megközelítések érdeklik.

Képzési és innovációs igazgató: Lányi Eszter, ffp@filmalap.hu

Képzési menedzser: Horváth Dóra, horvath.dora@filmalap.hu

Programasszisztens: Erdős Emese, erdos.emese@filmalap.hu   

Szakmai tanácsadók:

  • Dr. Takács Ildikó Katalin, a Digic Pictures üzletfejlesztési igazgatója, a Filmipari Képzési Program kidolgozója
  • Pálos György, filmrendező, egyetemi oktató
  • Zákonyi Tamás, Mafilm igazgató, a Filmipari Képzési Program kidolgozója

 

A Mystic Production vágóasszisztens képzés résztvevői a Filmalap felkérésére a hollywoodi produkciókban tapasztalt Tabányi Carmen budapesti workshopjáról készítettek videóriportot, melynek célja, hogy a nagy sikerű workshop mellett bemutassák a naplóvezetést (script supervisor), mely jelenleg a filmes hiányszakmák egyike Magyarországon. A videót Nagy Viktória készítette.